YEREL

ÖZEL HABER

SİYASET

TEKNOLOJİ

EKONOMİ

SAĞLIK

SPOR

Maliki'den Sünnilere gizli işkence

.

Facebook

Digg

Del.icio.us

StumbleUpon

Google

Yahoo

Irak'ta sünnilere işkence yapılan gizli hapishane ortaya çıktı.
22/04/2010 - 21:55
 
Irak'ın Şii Başbakanı Nuri El Maliki'ye doğrudan bağlı bir güvenlik gücü biriminin, ülkenin kuzeyinden getirilmiş yüzlerce tutukluyu Bağdat'ta gizli bir hapishanede tuttuğu ortaya çıktı.

İddiaya göre büyük kısmını Sünnilerin oluşturduğu tutuklulara bu hapishane işkence de yapıldı. Ancak işkencelerin, Irak İnsan Hakları Bakan ve Amerikan yönetiminin geçtiğimiz ay devreye girmesiyle sona erdiği belirtiliyor.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre Başbakan Maliki, bakanın ve ABD yönetiminin devreye girmesinin ardından hapishanenin varlığından haberdar olmadığını söyledi ve hapishanenin kapatılmasını emretti. Hapishanede bulunan 71 tutuklu serbest bırakılırken bazıları da başka hapishanelere transfer edildi. Ancak 200 kadar tutuklunun halen Old Muthanna askeri bölgesindeki olduğu açıklanan hapishanede tutulduğu kaydediliyor. İddiaya göre kalanların tamamını ise Sünni tutuklular oluşturuyor.

Amerikalı diplomatların dün bu hapishaneye bir ziyaret gerçekleştirdiğini aktaran gazete, hapishanede tutulduğu tahmin edilen toplam 431 tutuklunun buraya nasıl geldiği, hapishanenin nasıl oluşturulduğu ve tutuklulara nasıl muamele yapıldığı konusunda Maliki hükümetine baskı yapıldığını aktardı.

Gazeteye konuşan Irak İnsan Hakları Bakanı Wijdan Salim ise Maliki'nin, hapishanenin kapatılması ve içeride neler olduğuna dair soruşturma açılması yönündeki çabalarını övdü. Maliki için "Elinden gelenin en iyisini yapıyor." diyen Bakan Salim, problemin ise başbakanda değil yargı sisteminde olduğunu savundu.

Ancak varlığı ilk kez geçtiğimiz Pazartesi günü Los Angeles Times gazetesi tarafından duyurulan ve Irak gazetelerinde de geniş yer bulan hapishane hakkında Iraklı politikacılar, Maliki hükümetini "hukukun üstünlüğü" ilkesini ihlal etmekle suçluyorlar.

Irak'ta geçmişte de benzer hapishaneler ortaya çıkmıştı. Etnik ve mezhepsel şiddetin zirvede olduğu 2005 yılında Bağdat'ta polis tarafından denetlenen gizli bir hapishane ortaya çıkarılmıştı.

Irak Parlamentosu'nun Sünni üyelerinden ve Mart seçimlerinde Maliki'yi geride bırakarak birinci olan Irak Listesi üyesi olan Osama El Nacafi, hapishanenin varlığının "diktatörlüğün hâlâ hakim olması" olarak yorumluyor. Hapishanenin "hizipçi" bir karakteri olduğunu kaydeden Necafi, "hapishanenin, güvenlik güçleri ve ordunun Anayasa'nın dışında demir yumruk kullandığını gösterdiğini" dile getiriyor.

Bakan Salim ise Ninova eyaletinde tutuklanmış oldukları belirtilen kişilerin, yargıcın emriyle yeri bilinmeyen yere nakledildiklerini, bunun sebebinin ise yargıcın tutukluların yargılandığı yerdeki yargıçların sempatisinden dolayı serbest bırakılabilecekleri endişesi olduğunu kaydediyor.

Bir diğer iddia ise Ekim ayında gizli hapishaneye getirilen kişilerin, haklarında hiçbir tutuklama emri olmamasına rağmen tutuklanmış olmaları. Serbest kalan bazı tutuklularla konuştuğunu anlatan Ninova valisi de tutuklulara hapishanede işkence yapılmış olduğunu ve en az bir tutuklunun hapishanede öldüğünü aktarıyor. Serbest bırakılanların ise hapishanede olanları anlatmamaları konusunda uyarıldıklarını kaydediyor.

Irak'taki Amerikan ordusu ise konuya ilişkin açıklamasında Irak hükümetinin "sorumluların ortaya çıkarılacağı bir soruşturma gerçekleştireceğine inandığını" kaydetti.

Tutukluların, Irak polisi ya da ordusu değil, doğrudan Maliki'ye bağlı olan Bağdat Tugayı adlı bir güvenli gücü tarafından hapse atıldıkları belirtiliyor. Hapishanenin ise Bağdat'ın güvenliğinden sorumlu olan Bağdat Operasyon Komutası tarafından işletildiği kaydediliyor. Hem Bağdat Tugayı hem de Bağdat Operasyon Komutası, geçmişte de benzer suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

Bakan Salim, soruşturmayı şimdilik iki yargıç ev 5 savcının yürüttüğünü belirtiyor; ancak bakanlığının 2009 yılında 505 insan hakları ihlalini rapor ettiği Irak'ta benzer başka hapishanelerin olup olmadığı bilinmezliğini koruyor.

CİHAN

Haber toplam 15 kez okundu.

 
 
 

DİĞER HABERLER

İslam’ın adalet anlayışı nasıldır?
“Muhakkak, Allah, adaleti, iyiliği, yakınlara yardım yapmayı emreder; hayasızlığı, fenalığı ve azgınlığı da yasaklar.”
Uluslararası çevre konferansında Hasankeyf sunumu yapıldı
Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde 2 Uluslararası Çevre konferansında konuşan Hasankeyf'i yaşatma girişimini Recep Kavuş, Ilısu barajının yapımının du
10.288 litre kaçak fuel oil yakalandı
Batman Emniyet Müdürlüğüne bağlı KOM ekipleri kaçakçılara yönelik yaptıkları operasyonda tanker içerisinde toplam 10.288 litre kaçak fuel-oil yakaland
Kızılay Afrika'ya 50 Tonluk Yardım Malzemesi Gönderiyor
Türk Kızılayı, açlıkla mücadele eden Afrika'ya 50 tonluk yardım malzemesi gönderecek.
Suriye'ye Dönüşler Devam Ediyor
Türkiye Sığınan Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü devam ediyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, Tür
Demokrasi Platformu İran'ı kınadı
35 Sivil Toplum Kuruluşundan oluşan Batman Demokrasi Platformu bileşenleri, Bulvar İş Merkezindeki Genel-iş Batman Şubesinde, İran'ın son günlerde öze
Özdemir Kardeşler ve Özevin için mevlid okutuluyor
Geçen yıl Meymuniye köyünde mayın patlaması sonucu yaşamını yitiren Özdemir kardeşler ile Sedat Özevin için Belediye Konuk evinde Mevlid-i Şerif okutu
İHH'den Somaliye yardım çağrısı
İHH insani yardım vakfı Somali’de son 60 yılın en ağır kuraklığının yaşanmasıyla açlıktan ölümlerin başladığını ifade ederek Somali için acil yardım ç
İŞSİZLİK SİGORTASINDAN FAYDALANANLARIN SAYISI ARTTI
2010 yılında 56 kişi, 2011 yılının ilk altı ayında 400 kişi işsizlik sigortasından yararlandı. Batman'da işsizlik sigortasından yararlananların sayısı
İhh den Suriye için acil yardım çağrısı Suriye halkı acil yardım bekliyor!
İhh den yapılan açıklamada “Suriye yönetiminin yıllardır sürdüre geldiği despot rejim ve beraberinde getirdiği insan hakları ihlalleri Kuzey Afrika’da

n

Hasparti milletvekili adayları seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

n

Bölge Hastanesi hasta rakamlarını açıkladı

n

MİLLİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİN UMUTLARINI BOŞA ÇIKARDI!

n

İHH'den Gazeye Yardım gemisi

n

Hasankeyf Yeniden Turizme Açıldı

n

AK Parti M.Vekili adaylarından “Anneler Günü” mesajı "“ANNELER BAŞA TACI EDİLMELİDİR”

n

Hasankeyf Batman ve Güneydoğu'nun simgesidir

n

Batmanlı Üniversite öğrencileri kahvaltıda buluştu

n

72batmanspor Bugünkü Maça Taraftarı Davet Etti

n

Sağlık Sen'den Kınama

n

Batman'da Misyonerler İş Başında

n

Batmanlı Merve Batman’ı 17 Ülkeye Anlatacak

n

TOKİ’de iş kazası; 1 ağır yarılı

n

Bey-Der: İnsanlık Dışı Tavrı Şiddetle Kınıyoruz

n

“İsrail Devletinin Saldırganlığı Dünyayı Felakete Sürüklüyor

n

Batman 2.Uluslararası Gapgençlik Festivaline Hazırlanıyor

n

Maliki'den Sünnilere gizli işkence

n

Güney ekspresinin kalkış ve varış saatleri yeniden belirlendi

n

Recep Kavuş Af Örgütü Türkiye şubesi Başkanı oldu

n

Cinayetler peş peşe çözülüyor

n

Memur Sen'den 28 Şubat Açıklaması

n

İran'ın nükleer direnişi

n

Hamas'tan jest İsrail'den rest

n

İsrailli komutandan itiraf

n

Türk doktorlar yara sarmaya koştu

n

Obama'ya karşı siber savaş

n

Almanya'da beş vakit ezan

n

Çeçen Şehit: Savaşı çoktan kazandık

n

Pentagon'un savaş stratejisi değişiyor

n

Ölümlerin nedeni: Ambargo

n

ABD'den Taliban'a beyaz bayrak

n

Gazze'de insanların hayatı tehlikede

n

İsrailli bakanların Türkiye kavgası

n

İsrail işgalden vazgeçmeyecek

n

Haiti'de felaketin bilançosu

n

İsrail Abbas'ı tehdit etmiş

n

İsrail-Lübnan arasında sıcak gelişme

n

Mısır’dan Firavun zulmü

n

Karikatürcü suikastında onların parmağı mı var?

n

Kaçak akaryakıtın ucu NATO'ya çıktı

n

ABD'de Çifte Standart

n

ABD, İran'a karşı yeni yaptırımlar peşinde

n

İsrail'i deşifre eden Vanunu yeniden tutuklandı

n

Beyderden Filistine Duyarlılık Çağrısı

n

Adalet Bakanlığı, sözleşmeli ve kadrolu çalıştırmak üzere 2 bin 644 personel alacak. İnfaz ve koruma memuru şoför, teknisyen, kaloriferci ve aşçı gibi kadrolarda yapılacak istihdam için aranan şartlar şöyle:

n

Mısır yönetiminin "İran paranoyısı" Gazze'yi vurdu

n

İran'da olayların bilançosu: 15 ölü

n

Engelliler Basket Takımı Siverek Maç Hazırlıklarını Tamamladı

n

n

İklim zirvesinden anlaşma çıkmadı
 
  GÜNCEL HABERLER

KARDİYOLOJİ VE KVC PERSONELLERİ EĞİTİME GÖNDERİLDİ

Batman Bölge Hastanesinde görev yapan 16 personel, İstanbul Kartal Koşuyulu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine eğitim için gönderildi.

Batman petrolspor nazilli maç hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. Petrolsporda hedef galibiyet.

Artçı sarsıntı Batman'da da hissedildi

16 Mayıs nihayet

Bir dalda 70 domates

BEM-BİR-SEN SALDIRIYI KINADI

  MEDYA KATEGORİLERİ
  ZİYARETÇİ MESAJLARI
10-06-2011 tarihinde esma acar gönderdi.
ben akp liler ve yandaşlarına soruyomak isterim.gerçktn samımı isenız demokrası konusnda özgürluk konusanda nıye o zamn okadr dıne düşmansınız?bu mu samımıyetınız?son gunler cuma namazlarına ve ezana yaptığınz saygızlıklar ne oluyor?.hele önce kendızn kendi düşnceklerınıze karşı samımı olunda hızmetınızı de görduk şehrı resmn çöp kötüruyor beledıye bınası dahıl.görnuz mu ne kadr samımı olduğunuzu siz sadece kürt sorununu kullanıyorsunz.başkada hiçbişy değil hele tayıbe o kadr laf atacğınıza önce dönp kendinize bakın inşşşşşşşşşşşşşşşş tayıp önunde cidddi ezik bir fark ile geride kalırsınz. ben kürt olarak bunu yazıyom kı benı temsil ettığinizi düşünmuyorum.sayın demokratçılar.
11-04-2011 tarihinde sercan avci gönderdi.
dört yıl sonra karasal yayın
bitiyoor... 2 Gün
Dört Yıl Sonra Karasal Yayın
Bitiyor.
Dört Yıl Sonra Karasal Yayınlara
Tamamen Son Verilecek.

Psikologa mı ihtiyacınız var?
RTÜK Başkanvekili Prof. Dr. İlhan
Yerlikaya, "2 yıl içinde frekans
planlaması yapılacak ve ihale
edilecek. Geriye kalan 2 yıl
içindeyse hem karasal yayınlar
hem sayısal karasal yayınlar
devam edecek. Dördüncü yılın
sonundaysa karasal yayınlara
tamamen son verilecek. Bizim
amacımız dört yıllık süre içinde
karasal yayı
Türksat uydusundan yayın
yapmaya davet ediyorum.Artık
batman gibi güzide bir kentimizi de
uydudan izlemek istiyoruz.
06-12-2010 tarihinde kerem gönderdi.
türksat uydusundan yayın yapmaya davet ediyorum.Artıkbatman kanal72 ueter dogru gibi güzide bir kentimizi de uydudan izlemek istiyoruz
17-09-2010 tarihinde kerem gönderdi.
kanal 72Türksat uydusundan yayın yapmaya davet ediyorum.Artık batman gibi güzide bir kentimizi de uydudan izlemek istiyoruz
30-08-2010 tarihinde kerem gönderdi.
kanal 72Türksat uydusundan yayın yapmaya davet ediyorum.Artık batman gibi güzide bir kentimizi de uydudan izlemek istiyoruz
16-07-2010 tarihinde mehmet şirin gönderdi.
biran önce uydu yayına başlamalısınız batmanı en iyi şekilde tanıtmak sizin göreviniz Allah yardımcınız olsun
03-07-2010 tarihinde sanane can gönderdi.
Biraz Daha Dikkatli HaberLernizi Yapınız...Kanal72 Birazdaha Dikkatli...Bu Medya Yuzunden Karışıyor Zaten
16-05-2010 tarihinde nukhet andac gönderdi.
dun aksam saatlerınde ozel batman hastanesı onunde gecen olay ılıglı bı arama yok neden
25-04-2010 tarihinde taner okumuş gönderdi.
başarılı bir kanala sahipsiniz ama uydudan yayınınızın olması sizi daha başarıya götürecektir. UYDU YAYININIZI MERAKLA BEKLİYORUZ TŞKLER
24-01-2010 tarihinde kenan gönderdi.
batman'ın tek kanalı olan kanal 72 uyduda yayın yapmasını diliyoruz çümkü kanal 72 yaptığı yayın uyduya layık bir yayın ve kanal 72 başarılar diliyorum.
yolunuz ve bahtınız açık olsun. sizi seviyoruz ALLAH yardımcınız olsun.
Sizde mesaj yazmak istiyorsanız tıkayınız..
  KÖŞE YAZARLARI
   


  ENÇOK OKUNANLAR

  ANKET
En Çok İzlediğiniz Program Hangisi ?
Oy Kullan Sonuçları Göster
  TAKVİM- NAMAZ VAKİTLERİ
15
Safer 1440
  LİNKLER
  HAVA DURUMU
  Açılır Menüden Bir İl Seçiniz.

Güncel Haberlerimizi Sitenize Ekleyin.
 
Güncel Ve Yerel Haberlerimizi Sitenize Ekleyin
Her Hakkı Saklıdır © 2004 - 2012  www.kanal72.com