YEREL

ÖZEL HABER

SİYASET

TEKNOLOJİ

EKONOMİ

SAĞLIK

SPOR

Ucuz kaşarın sırrı burada yatıyormuş

.

Facebook

Digg

Del.icio.us

StumbleUpon

Google

Yahoo

Margarin süt tozu palm yağı=Taze kaşar! Gıda ürünlerinde patlak veren hileli üretim kervanına taze kaşar da eklendi. Konuyla ilgili Kervan Süt Ürünleri’nden gelen iddia hayli dikkat çekici!
11/05/2012 - 12:40
Kervan Süt Ürünleri’nden kaşarda hile iddiası. Gıda Bakanlığı'nın standart dışı üretimlere yönelik teşhir uygulamasını desteklediklerini belirten şirketin Genel Müdürü Ali Sabit, "Hata ile hileyi birbirinden ayırt etmek gerek. Ama doğal tekniği ile üretilen bir kaşarın kilogram fiyatının 14 liranın altına düşmemesi lazım." dedi. Zaman’dan Arife Kabil’in haberine göre, taze kaşar diye düşük fiyatla piyasaya sürülen ürünlerin içeriğinde margarin, süt tozu, palm yağı gibi maddeler bulunuyor…
 
Türkiye'de son dönemde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ürünlerde hile yaptığını tespit ettiği şirketleri teşhir etmesi, gıda güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. Üretim aşamasında en çok hileye başvurulan alanlardan biri olarak süt ürünleri öne çıkıyor.
 
Sektör temsilcileri, söz konusu ürünlerde en çok başvurulan yolun kullanma tarihi geçmiş iade ürünleri değerlendirmek olduğunu söylüyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Kervan Süt Ürünleri Genel Müdürü Ali Sabit, piyasadaki ucuz kaşarlara dikkat çekti. Doğal tekniği ile üretilmiş taze kaşar peynirinin kilogram fiyatının en düşük 14 lira olabileceğini, bu fiyatın altının tehlikeli kabul edildiğini belirten Sabit, market raflarındaki kaşar fiyatları arasında çok fark bulunduğunu dile getirdi.
 
"Bugün en yüksek tonajla çalışanla onun yarısında çalışanların yaptığı masraf belli. Sütün fiyatı ve süte yapılan masraf da belli. Herkes için maliyet aynıyken satış fiyatları arasındaki büyük farklılıklar nasıl oluşuyor?" diyen Sabit, Türkiye'de iki çeşit taze kaşar üretim tekniğinin olduğunu kaydetti.
 
Birinin bakanlığın izin verdiği standarda uygun olan sulu aşlama, diğerinin ise iade malların eritilmesiyle elde edilen kuru aşlama kaşar olduğunu ifade eden Sabit, şu bilgileri verdi:
 
"Taze kaşarın doğal üretim yöntemi olarak bilinen sulu aşlamada sadece süt, maya ve tuz kullanılıyor. Kuru aşlama ile üretilen kaşarlar ise iade olarak gönderilen çeşitli süt ürünlerinin eritme tuzuyla homojen hale getirilmesiyle elde ediliyor. Bu tür kaşarların içinde margarin, süt tozu ve palm yağı gibi ürünler var. Diğerleri belki kabul edilebilir ama vatandaş sütten yapıldığını düşünerek aldığı ürünün yüzde 40'ının margarin olmasını istemez. Çünkü endüstriyel bir ürün." Bakanlığın bu konuda da denetimlerini sıklaştırdığını söyleyen Sabit, son yıllarda margarin içeren kaşarların azaldığını belirtti.
 
Üretimlerinin yüzde 80'inin kaşar peyniri olduğunu dile getiren Sabit, "Tesislerimizde eritme hattı olmayan tek firma biziz." dedi. Bakanlığın teşhir uygulamasının doğru bir uygulama olduğunu söyleyen Ali Sabit, "Ama hata ile hileyi ayırmamız lazım. Soğuk zincir kırılınca ürünlerde oluşan ekşime bir hatadır. Bütün firmalar bunu yaşayabilir. Ürünün içeriği ile oynama söz konusu ise bu bir hiledir. Türkiye'de büyük markalar hile yapmaz diye bir durum yok. Bakanlığın açıkladığı markalar arasında lider firmalar da bulunuyor." diye konuştu.
 
Ulusal zincirlerde süt ürünleri reyonunun üvey evlat muamelesi gördüğü yorumunu yapan Sabit, mağduriyetten doğan zararı kapatmak için firmaların sağlıksız üretim yollarına gittiğini söyledi.
 
Sabit, özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin marketlerin uygulamaları karşısında rekabette zorlandığını belirterek, "Orada önemli olan, sizin kural koyabilmeniz. Yapamıyorsanız, marketlerin verdiği rakamlarda devam etmek zorundasınız. Çiftçiden alınan sütü çok kısa vadelerle ödemek zorunda kalan üreticinin marketlerin dayattığı uzun ödeme vadeleri karşısında zor durumda kaldığı ortada. Aldığımız süt için 20-25 günlük vade söz konusu ama marketlerdeki en basit vade 90 gün. Onun altına in dediğimiz zaman peşin satış öne sürülüyor, orada da rakam koyamıyorsunuz zaten." dedi.
 
Bu sene kırkıncı yılını dolduracak olan Kervan, Çanakkale'deki beyaz peynir üretim tesisinin yanı sıra 2007'den beri Sakarya'da üretim yapıyor. Firma, süt ürünlerinde kaşar, dil, Çerkez, çeçil, beyaz peynirin yanında yoğurt, ayran, tereyağı üretiyor. Sakarya'da 25 bin metrekare açık alan, 7 bin metrekare kapalı alanda kurulu tesis 200 ton üretim kapasitesine sahip.
 
Ali Sabit'in verdiği bilgilere göre, "90 ton taze kaşar üretimi olurken Biga'daki 30 tonluk üretimle birlikte toplam 120 ton ürün işleniyor. 120 kişi istihdam eden aile şirketinin cirosu yaklaşık 25 milyon lira. Ulusal zincirlerle birlikte tüm Türkiye'de faaliyet gösteren şirketin satışlarının yüzde 60'ını ise İstanbul oluşturuyor." Kervan Süt Ürünledi Genel Müdürü Ali Sabit, kaşar seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: "Taze kaşarın rengi sonbahar, kış aylarında beyaz, ilkbahar, yaz aylarında sarı tonlarda olur. Sert ve bıçağa yapışmayacak kıvamdadır."

DİĞER HABERLER

Bu da Pentagon'un 'Balyoz Planı'
Pentagon’un geçtiğimiz ay yasaklanan eğitim materyelleri ABD basınına sızdı. Planda Mekke ve Medine'nin vurulmasından tüm Müslümanların Hiroşima örneğ
Ucuz kaşarın sırrı burada yatıyormuş
Margarin süt tozu palm yağı=Taze kaşar! Gıda ürünlerinde patlak veren hileli üretim kervanına taze kaşar da eklendi. Konuyla ilgili Kervan Süt Ürünler
MERHUM ERBAKAN İÇİN MEVLİT OKUTULDU
Saadet Partisi, bir yıl önce vefat eden merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan için Eshab-ül Keyf Camisinde mevlit programı düzenledi.
Eğitim bir sen şube başkanı özperk 28 Şubat Kara Bir Lekedir"
eğitim bir sen şube başkanı M.Şafi Özperk, 28 Şubatın bu ülkenin tarihinde kara bir leke olduğunu, tarihin halka rağmen hiçbir şey yapılmayacağını ve
"28 Şubatta Halkın İktidar Olma Arzusuna Karşı Savaş Açıldı"
Batman Baro Başkanı Avukat Yusuf Tanrıseven, 28 Şubat sürecinin Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan karanlık bir süreç olduğunu belirterek, 28 Şubatta
REKTÖR ULUÇAM'A DAVETİYE
Kent Konseyi Gençlik Merkezi Rektör Prof. Dr. Abdusselam Uluçam'ı panele davet etti. Rektör Uluçam, Kent Konseyi Gençlik Merkezi üyelerini makamında a
'28 Şubat Ne Yazık Ki Bitmemiş'
Mustazaflar Cemiyeti 28 Şubat yıl dönümünde yaptığı basın açıklamasında 28 Şubat'ın bitmediğini günümüzde yaşanan bazı acı örneklerle açıkladı.
Özürlü araçları için parklar çoğaltılıyor
Batman Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, sadece Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan özürlü araç parkına ilaveten şehrin bir çok yerine özürlü araç
170 bin yeşil kartlıya 77.4 milyon TL'lik sağlık harcaması yapıldı
Batman merkez ve ilçelerinde bulunan toplam 177 bin yeşil kartlı vatandraşımıza bir yıl içinde 77 milyon 499 bin TL7lik sağlık harcaması yaphıldığı be
Artçı sarsıntı Batman'da da hissedildi
Van'da Pazar günü saat 13.41'de meydana gelen 7,2 büyüklüğünde depremin artçı sarsıntıları devam ediyor.

n

Batman Demokrasi Platformu Van için kampanya başlattı

n

Peygamber Sevdalılarından Yardım ve Dua Çağrısı

n

Batman Valiliği deprem uygulamasını hizmete sundu

n

Cumhuriyet İlköğretim'in yeni binası hizmete giriyor

n

Van için Herkes Tek Yürek!

n

Tümsiad'tan depremzedelere yardım

n

Batman Üniversitesi öğrencileri Van'ı unutmadı

n

Bir dalda 70 domates

n

'Temennimiz can kaybının fazla olmamasıdır'

n

"Akan kan dursun, Analar ağlamasın"

n

BEM-BİR-SEN SALDIRIYI KINADI

n

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMUNDAN BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

n

ANKARA SEFERİNİ İPTAL ETTİRDİ

n

Mazlumder?in Batman Raporu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanına sunuldu

n

İl koordinasyon kurulu toplandı

n

Havaalanı yolu mahkemeye takıldı

n

Tarihi eser kaçakçılarına operasyon 9 gözaltı

n

Atatürk Parkı basın açıklamalarına kapatıldı

n

Altın Fiyatlarındaki Belirsizlik Yatırımcısını Mağdur Ediyor

n

Parkta esrar ele geçirildi

n

Bayan Turhan Fen Lisesi'ndeydi

n

Başkanvekili Pekgül çalışma sahalarını denetledi

n

YİBO'larda okuyan gündüzlü öğrencilere yemek

n

Batman'da yangın önlemleri denetimi başladı

n

KCK davasında 5 kişi daha tutuklandı

n

Yağmur geliyor, sıcaklık 7 derece birden düşecek

n

'Barış görüşmeleri sekteye uğratılmasın'

n

Umut Der'den Muhtaç Ailelere Yardım

n

Tarımdan sunum

n

SANATÇI TAPAN FOTOĞRAF SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ

n

Cumhuriyet Eğitim gezileri

n

Mehmet Teymur için Mevlid okutulacak

n

OYAK Liselerarası Matematik yarışması 19 Kasım'da

n

Hasankeyf İlçe Emniyet amirliğinden öğrencilere destek

n

Din-Bir-Sen Kadın Kolları Temsilcisini Seçti

n

Dika Yönetim Kurulu Toplandı

n

BATMAN-HASANKEYF ARASI DUBLE YOL OLUYOR

n

VE KANTAR KÖPRÜSÜ İHALEYE ÇIKARILIYOR...

n

Batman sanayi bölgesi 500 bin metre kare daha genişliyor, istihdamın önündeki bir engeli daha çözdü

n

Tozdan Etkilenen Üzüm Bağlarında Verim Düştü

n

Habizbinliler Derneği Kuruldu

n

Petrolspor-Bingölspor Maçı Bugün

n

Batman'da Mısır bereketi

n

Bayan Turhan'dan minik öğrencilere ziyaret

n

Petrolspor - Bingölspor

n

Teknoloji Fakültesi'ne yeni dekan

n

Batman'da yeni bir tekstil atölyesi açıldı

n

Bakan Şimşek, yurt açılışı için Batman'a geliyor

n

Köylüler referanduma gidiyor

n

Köye dönüşler inanç turizmini canlandırdı
 
  GÜNCEL HABERLER

KARDİYOLOJİ VE KVC PERSONELLERİ EĞİTİME GÖNDERİLDİ

Batman Bölge Hastanesinde görev yapan 16 personel, İstanbul Kartal Koşuyulu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine eğitim için gönderildi.

Batman petrolspor nazilli maç hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. Petrolsporda hedef galibiyet.

Artçı sarsıntı Batman'da da hissedildi

16 Mayıs nihayet

Bir dalda 70 domates

BEM-BİR-SEN SALDIRIYI KINADI

  MEDYA KATEGORİLERİ
  ZİYARETÇİ MESAJLARI
10-06-2011 tarihinde esma acar gönderdi.
ben akp liler ve yandaşlarına soruyomak isterim.gerçktn samımı isenız demokrası konusnda özgürluk konusanda nıye o zamn okadr dıne düşmansınız?bu mu samımıyetınız?son gunler cuma namazlarına ve ezana yaptığınz saygızlıklar ne oluyor?.hele önce kendızn kendi düşnceklerınıze karşı samımı olunda hızmetınızı de görduk şehrı resmn çöp kötüruyor beledıye bınası dahıl.görnuz mu ne kadr samımı olduğunuzu siz sadece kürt sorununu kullanıyorsunz.başkada hiçbişy değil hele tayıbe o kadr laf atacğınıza önce dönp kendinize bakın inşşşşşşşşşşşşşşşş tayıp önunde cidddi ezik bir fark ile geride kalırsınz. ben kürt olarak bunu yazıyom kı benı temsil ettığinizi düşünmuyorum.sayın demokratçılar.
11-04-2011 tarihinde sercan avci gönderdi.
dört yıl sonra karasal yayın
bitiyoor... 2 Gün
Dört Yıl Sonra Karasal Yayın
Bitiyor.
Dört Yıl Sonra Karasal Yayınlara
Tamamen Son Verilecek.

Psikologa mı ihtiyacınız var?
RTÜK Başkanvekili Prof. Dr. İlhan
Yerlikaya, "2 yıl içinde frekans
planlaması yapılacak ve ihale
edilecek. Geriye kalan 2 yıl
içindeyse hem karasal yayınlar
hem sayısal karasal yayınlar
devam edecek. Dördüncü yılın
sonundaysa karasal yayınlara
tamamen son verilecek. Bizim
amacımız dört yıllık süre içinde
karasal yayı
Türksat uydusundan yayın
yapmaya davet ediyorum.Artık
batman gibi güzide bir kentimizi de
uydudan izlemek istiyoruz.
06-12-2010 tarihinde kerem gönderdi.
türksat uydusundan yayın yapmaya davet ediyorum.Artıkbatman kanal72 ueter dogru gibi güzide bir kentimizi de uydudan izlemek istiyoruz
17-09-2010 tarihinde kerem gönderdi.
kanal 72Türksat uydusundan yayın yapmaya davet ediyorum.Artık batman gibi güzide bir kentimizi de uydudan izlemek istiyoruz
30-08-2010 tarihinde kerem gönderdi.
kanal 72Türksat uydusundan yayın yapmaya davet ediyorum.Artık batman gibi güzide bir kentimizi de uydudan izlemek istiyoruz
16-07-2010 tarihinde mehmet şirin gönderdi.
biran önce uydu yayına başlamalısınız batmanı en iyi şekilde tanıtmak sizin göreviniz Allah yardımcınız olsun
03-07-2010 tarihinde sanane can gönderdi.
Biraz Daha Dikkatli HaberLernizi Yapınız...Kanal72 Birazdaha Dikkatli...Bu Medya Yuzunden Karışıyor Zaten
16-05-2010 tarihinde nukhet andac gönderdi.
dun aksam saatlerınde ozel batman hastanesı onunde gecen olay ılıglı bı arama yok neden
25-04-2010 tarihinde taner okumuş gönderdi.
başarılı bir kanala sahipsiniz ama uydudan yayınınızın olması sizi daha başarıya götürecektir. UYDU YAYININIZI MERAKLA BEKLİYORUZ TŞKLER
24-01-2010 tarihinde kenan gönderdi.
batman'ın tek kanalı olan kanal 72 uyduda yayın yapmasını diliyoruz çümkü kanal 72 yaptığı yayın uyduya layık bir yayın ve kanal 72 başarılar diliyorum.
yolunuz ve bahtınız açık olsun. sizi seviyoruz ALLAH yardımcınız olsun.
Sizde mesaj yazmak istiyorsanız tıkayınız..
  KÖŞE YAZARLARI
   


  ENÇOK OKUNANLAR

  ANKET
En Çok İzlediğiniz Program Hangisi ?
Oy Kullan Sonuçları Göster
  TAKVİM- NAMAZ VAKİTLERİ
13
Safer 1440
  LİNKLER
  HAVA DURUMU
  Açılır Menüden Bir İl Seçiniz.

Güncel Haberlerimizi Sitenize Ekleyin.
 
Güncel Ve Yerel Haberlerimizi Sitenize Ekleyin
Her Hakkı Saklıdır © 2004 - 2012  www.kanal72.com